Ronald Pelin

Ronald Pelin

Main agency
Jonas Tallroth
jonas@schultzbergagency.com
open agency on Castupload
Stephanie Fisher
+44 20 3507 1897
office@ckg.management
open agency on Castupload

About me

Half Ukrainian, half Moldovan of a Jewish descent. Born and raised in Tallinn, Estonia. Trained at Moscow and Los Angleles, worked in theatre and film in Russia, Estonia, Finland, Italy.
Valid EU passport and a Residency Permit in the UK.

https://www.imdb.com/name/nm11018359/

Information

Acting age
25 - 35 years
Year of birth
1990 (32 years)
Place of birth
Tallinn, Estonia
Height (cm)
186
Weight (in kg)
74
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
slim, very slim
Place of residence
Tallinn
Housing options
Helsinki, London
Nationality
Estonian, Ukrainian
Languages
Estonian(native-language) EnglishRussianArabicFrenchGermanItalianPolishRomanianSign language (US)SpanishUkrainian
Dialects
American(native dialect)English(native dialect)
Accents
FrenchItalianRomanianRussianScandinavianSlavic
Instruments
Bass guitarDouble bassElectric guitarGuitarPiano
Sport
AcrobaticsAerial yogaBackpackingBalletBasketballBeach volleyballBycicle racingCrossFitDartsDivingFencing (stage)GymnasticsGymnasticsHikingHorse ridingIce skatingJuggleKnife combatLong jumpMartial ArtsMountain hikingPaintballRoller-skatingSaber fightingSoccerSport of runningStage combatStick fightStuntsSurfingSurfingSwimSwordplayVolleyballWindsurfingYoga
Dance
ChoreographyClassic danceContemporary danceFolk danceImprovisation danceStandard
Profession
Action / Martial arts actor, Actor, Dubbing actor, Model
Singing
A cappellaBalladPopRock
Special skills
ChoreographyEntertainerImprovisationStoryteller(cartoon) voice actingAudio bookAudio dramaDramatic fighting scene choreographerModelStunt
Pitch
Baritone
Driver's licenses
B - Car

Vita entries

Primary professional training

2016
Moscow Art Theatre School

Other Education & Training

Business Blueprint for Actors with Luci Lenox - Frank Stein Studio
21-Day Self-Tape Challenge with Manuel Puro - Puro Casting
The Lee Strasberg Theatre & Film Institute
The Russian Academy of Theatre Arts - GITIS
Boris Shchukin Theatre Institute

Awards

Russian Film Week in London
Annual prize of Ivan M. Moskvin-Tarkhanov given to the best student of Moscow Art Theatre School succeeding in the Cycle of Physical Disciplines and Fundamentals of Stage Swordplay

Film

THE RIGHTEOUS MAN (Feature film)
Yoni Hirshamn (SR) Sergey Ursulyak Producer: Maria Ushakova Distribution: Moskino Casting director: Svetlana Zhigalkina
DECEMBER (Feature film)
Redhead Host (LE) Klim Shipenko Producer: Mikhail Tkachenko, Aleksey Trotsyuk Distribution: Yellow, Black & White Casting director: Yekaterina Dyukova Written by: Aleksei Shipenko
ERIK STONEHEART (Feature film)
Pirate (SRE) Ilmar Raag Producer: Riina Sildos Distribution: Amrion Production Casting director: Piret Toomvap-Schönberg
KALEV (Feature film)
Basketball Player (OR) Ove Musting Producer: Pille Rünk Distribution: Allfilm Casting director: Piret Toomvap-Schönberg
DOLOMITE AND ASH (Feature film)
Johan's Friend (SRE) Toma Selivanova Producer: Ruben Adamyan Casting director: Maria Nekrasova Written by: Toma Selivanova
MISS FROM KHOLKHOZ (Short film)
Photographer (SR) Alexandra Pärn Producer: Margareth Villers Distribution: Baltic Film & Media School Casting director: Alexandra Pärn Written by: Lilli Luuk
TENET (Feature film)
Freeport Staff (OR) Christopher Nolan Producer: Emma Thomas Distribution: Warner Bros. Casting director: John Papsidera
COME OUT SINNER (Short film)
Egor (LR) Kseniya Buzhbetskaya Producer: Volodymyr Golovko Distribution: Baltic Film & Media School Casting director: Valeria Pérez
THE TICKET (Short film)
Barman (LR) Sergey Tsapenkov Producer: Anastasiya Milovanova Distribution: Industry Film School (founded by Sergey Bondarchuk) Casting director: Tanya Tsapenkova
200 GRAMS OF SUGAR, PINCH OF SALT (Short film)
Jury (SRE) Sedef Dündar Producer: Sofia Kusainova Distribution: Estonian Film Written by: Daniil Krivko
FRIENDSHIP (Short film)
Actor (LR) Anu Pennanen Producer: Sanna Kultanen Distribution: Virta Productions and F-Seitse Casting director: Anu Pennanen

Television

Ancient Visualizer (Eventfilm)
Scientist (LR) Andrey Tomashevsky Station: The Jewish Museum and Tolerance Centre
Bridge (TV series)
TV anchor (OR) Konstantin Statsky & Maksim Vasilenko Producer: Yulia Sumacheva
Emerald (Music video)
Bacchus (OR) Manizha & Sergey Shubin
The Night of the Arts (Eventfilm)
Musician (LR) Aleksey Myasnikov Producer: ARS Media Production Station: Department of culture of Moscow City
Zaytsev+1 (TV series)
Soldier Maksim Pezhemsky Producer: Roman Petrenko Station: TNT
GRU: Mysteries of Intelligence Service (Documentary series)
George Koval (OR) Sergey Ivanov Producer: Elena Svetikova Station: NTV

Theater

THE MONUMENTS OF PAESE
Actor (LR) Ruggero Franceschini Theater: Eunemesi Art Company
SEVERAL CONVERSATIONS ABOUT (CHRIST) (Choreography)
Kasparas (LR) Tadas Montrimas Theater: Theatre Praktika Written by: Tekle Kavtaradze
BAAL (Drama)
Mech, Mjurk (SR) Ivan Komarov Theater: The Meyerhold Theatre Centre
#WHATPOEMS: TO LOVE (Other)
Actor (LR) Andrey Rodionov & Katya Troepolskaya Theater: Theatre Praktika
THREE SISTERS (Drama)
Aleksandr Vershinin (LR) Viktor Ryzhakov Theater: The Meyerhold Theatre Centre Written by: Anton Chekhov
LILIOM (Drama)
Linzmann (SR) Attila Vidnyánszky Jr. Theater: The Meyerhold Theatre Centre
A MODERN CONCERT (Drama)
Actor (LR) Viktor Ryzhakov Theater: The Meyerhold Theatre Centre
#WHATPOEMS (Other)
Actor Aleksandra Nikolaeva & Sergey Sotnikov Theater: Moscow Art Theatre School (till 2015), The Meyerhold Theatre Centre (from 2015)
UNMODERN CONCERT (Drama)
Actor (SR) Viktor Ryzhakov Theater: Moscow Art Theatre School (2014-2015), The Meyerhold Theatre Centre (2015-2019) Written by: Andrei Stadnikov
AFTER (Drama)
Actor (LR) Elena Nenasheva Theater: The Meyerhold Theatre Centre Written by: Anastassiya Bokreeva
DO NOT PART WITH YOUR BELOVED ONES (Drama)
David (SR) Georgy Surkov Theater: The Moscow Art Theatre School (2015-2016), The Meyerhold Theatre Centre (2015-2018) Written by: Aleksandr Volodin
12 LABOURS OF GAGARIN (Choreography)
Gagarin (LR) Oleg Glushkov Theater: The Meyerhold Theatre Centre
ROSENCRANTZ AND GUILDENSTERN ARE DEAD (Drama)
Polonius (SR) Alyona Anokhina Theater: Moscow Art Theatre School Written by: Tom Stoppard
FIVE TALES ABOUT LOVE (Choreography)
Actor (LR) Alla Sigalova Theater: Moscow Art Theatre
PLATONOV. FIRST MEETING (Drama)
Aleksei Ivanov, Moisha Cvirke (LR) Savva Chebotarj Theater: Moscow Art Theatre School Written by: Andrei Platonov
THE SOUND AND THE FURY (Drama)
Quentin Compson (LR) Viktor Ryzhakov Theater: Moscow Art Theatre School
W.FAULKNER'S SHORT STORIES (Drama)
Buddy McCallum, The Senator, Indian (LR) Ronald Pelin Theater: The Moscow Art Theatre School Written by: William Faulkner
1984 (Drama)
Winston Smith (LR) Ronald Pelin Theater: The Moscow Art Theatre School Written by: George Orwell
IMPERIAL HUNT
Page (OR) Vladimir Ivanov Theater: The Vakhtangov Theatre Written by: Leonid Zorin
HILLS LIKE WHITE ELEPHANTS (Drama)
American (LR) Theater: Boris Shchukin Theatre Institute Written by: Ernest Hemingway

Audio

The Lonely City
Supporting role Elena Nenasheva Distribution: Multimedia Art Museum (Moscow, Russia)